Ptáte se co je:

antireflex | astigmatismus | cyklistické sluneční brýle | cylindr | cylindrická skla | čočka | decentrované čočky | dětské sluneční brýle | dioptrické sportovní sluneční brýle | dioptrie | flexi-stranice | fotochromatizace | grylamid TR90 | hypermetropie | kategorie slunečního filtru | koncovka | mikro hadřík | multifokální čočky | myopie | normy platné pro sluneční brýle | nosník | osa cylindru | otevřený rám | outdoorové brýle | PD číslo | plastové čočky | polarizace | polykarbonát |  presbiopie | rybářské a vodácké brýle | řidičské brýle | skleněné čočky | sportovní sluneční brýle | stranice | UV záření | uzavřený rám

Brýle a terminologie

Každý obor má svou terminologii a brýle nejsou výjimkou. Nemusíte znát speciální termíny, abyste poznali, které brýle vám sluší a sedí. Na druhou stranu vám ale znalost základních pojmů usnadní komunikaci s profesionálem – a třeba také zjistíte, že existuje nějaká vlastnost brýlí, o kterou by vás ani nenapadlo žádat.

Antireflex

Antireflexní úprava napomáhá snížení námahy očí při stejných světelných podmínkách, než při použití brýlových čoček bez antireflexu. Proto i při řízení automobilu viditelně zvyšuje ostrost vidění a tím i Vaše bezpečí.

Další výhodou je estetická stránka, neboť díky antireflexní vrstvě je Vám vidět do očí i přes nasazené brýle. Výhodou antireflexních brýlových čoček je jejich údržba. Všechny plastové a některé skleněné antireflexní brýlové čočky jsou opatřeny tzv. hydrofóbní vrstvou - velmi hladká vrstva na povrchu antireflexu usnadňující čištění a také odpuzuje vodu, když venku prší.

Astigmatismus

Astigmatismus je oční vada, kterou způsobuje nepravidelné zakřivení rohovky (přední průhledné části oka) nebo čočky. Abyste ostře viděli, Vaše oko potřebuje v každém řezu brýlové čočky jiné dioptrie. Astigmatismus tak může být přítomen jak u dalekozrakosti, tak i u krátkozrakosti. Pokud máte astigmatismus na dálku, zcela určitě jej máte i na blízko.

Člověk s takovou oční vadou pak využívá svou korekci jak na blízko, tak na dálku.

Vada většinou vzniká již v dětství, a to zpravidla v kombinaci s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.  Může to být oční vada vrozená nebo získaná ( po úraze, operaci, onemocnění rohovky).

Lze si představit, že při astigmatismu má rohovka tvar ragbyového míče, místo aby měla tvar míče na fotbal. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se zákonitě lomí jiným způsobem než u míst s menším zakřivením. Tato abnormalita může mít za následek vidění podobné pohledu do nerovného zrcadla.

S astigmatismem se setkáváme asi u 10% obyvatelstva.

Ke korekci používáme speciální torické čočky. Tyto čočky jsou zapsány vždy formou dvou dioptrických hodnot (např. +2,0 +0,5 ax 90). Tento zápis dioptrií čočky znamená, že v horizontálním řezu čočkou můžeme naměřit +2,0 dioptrie, zatímco ve směru vertikálním naměříme dioptrií 2,5, což je součet základní dioptrie +2.0 a cylindru +0,5.

Bifokální brýle

Bifokální brýle jsou brýle, které se dnes již považují za zastaralé. korigují pouze dvě vzdálenosti, dálku a blízko. Střední vzdálenost zůstává nekorigována. Další nevýhodou je viditelný předěl na brýlové čočce, který způsobuje určité problémy i uživateli. V současné době stále více lidí začíná používat brýle multifokální.

Cyklistické sluneční brýle

Cyklistika – fenomén poslední doby. Stejně jako přilba, i sluneční brýle patří ke standardnímu vybavení každého cyklisty. Kvalitní cyklistické sluneční brýle musí splňovat tři podmínky: 1. musí být dobře odvětrané, 2. musí umožňovat široké periferní vidění, 3. musí dobře sedět v přilbě. Rozhodně oceníte, když budete mít na výběr z několika barev čoček, včetně čiré do špatného počasí. Obruba vám musí umožnit jejich snadnou a rychlou výměnu přímo v terénu. Trendem posledních let jsou samozabarvovací fotochromatické čočky.

Cylindr

Cylindr je hodnota na lékařském předpisu, která se vyplňuje pouze u osob, které trpí oční vadou zvanou astigmatismus. Ke korekci astigmatismu používáme speciální torické čočky. Tyto čočky jsou zapsány vždy formou dvou dioptrických hodnot (např. +2,0 +0,5 ax 90). Tento zápis dioptrií čočky znamená, že v horizontálním řezu čočkou můžeme naměřit +2,0 dioptrie, zatímco ve směru vertikálním naměříme dioptrií 2,5 což je součet základní dioptrie +2.0 a cylindru +0,5.

Cylindr nám jak je vidět ukazuje dioptrickou hodnotu, která určuje rozdíl mezi lomivostmi obou meridiánů.

Cylindrická skla

Speciální korekční skla pro korekci astigmatismu.

Čočka

Čočka je „srdcem“ brýlí. Dobrá čočka se vyznačuje: 1. optickou kvalitou, 2. vizuální přesností, 3. ochranou před UV zářením. Nejlepší čočky jsou ty, které jsou vybroušeny z kvalitních materiálů, přímo a přesně pro vás. Levné čočky zkreslují, propouštějí UV záření a při dlouhodobém používání mohou dokonce přispívat ke zhoršování zraku.

Decentrované čočky

Jsou-li čočky vysoce zakřiveny, je nutné je decentrovat. Optická osa čočky musí být paralelní s osou pohledu. Decentrované čočky jsou opticky kvalitnější – mají větší vizuální přesnost.

Dětské sluneční brýle

Nejenom dospělí, ale právě děti by si měly chránit svůj zrak s mimořádnou pečlivostí. Dětské sluneční brýle musí splňovat stejné normy a kritéria jako brýle pro dospělé. Nicméně ze zkušeností víme, že dětské sluneční brýle musí být mnohem odolnější – například proto, aby dětem při rozbití nepoškodily zrak. Bohužel většina rodičů na dětských slunečních brýlích stále šetří.

Dioptrické sportovní sluneční brýle

Pro ty, kdo nemohou nebo nechtějí při sportu používat kontaktní čočky, se jako řešení nabízí dioptrické sportovní sluneční brýle. Můžete použít dioptrické vložky, které se pomocí adaptéru „zacvaknou“ do slunečních brýlí. Druhým způsobem jsou dioptrie přímo ve slunečních čočkách. Díky novým technologiím lze snadno přizpůsobovat barvu a odstín čočky. Obě možnosti mají svá pro a proti. Záleží jen na vás, která varianta vám lépe vyhovuje.

Dioptrie

Dioptrie je jednotka pro optickou mohutnost čočky. Máte-li oční vadu zvanou krátkozrakost neboli myopie a potřebujete-li k ostrému vidění rozptylku, pak je hodnota Vaší dioptrie většinou záporná (např: "-1,00" nebo "=2,75").

Máte-li oční vadu zvanou dalekozrakost neboli hypermetropie a potřebujete-li k ostrému vidění spojku, pak je hodnota Vaší dioptrie většinou kladná ("+1,25" nebo "+3,75").

Flexi stranice

Speciální pant, který umožňuje širší rozevření stranic. Zvyšuje komfort nošení, stranice se přizpůsobí tvaru hlavy a netlačí na ni.

Fotochromatizace

Jedná se o schopnost čočky zabarvovat se podle intenzity slunečního svitu. Brýle s fototropní čočkou tak mají mnohem univerzálnější použití. Samozřejmě nejsou úplně nejlepší pro použití při aktivním sportování (nedrží tak dobře jako speciální sportovní brýle) a při řízení (za sklem auta se tolik nezabarví, protože už sklo pobírá UV záření).

Grylamid TR90

Materiál se používá při výrobě rámů brýlí. Je odolnější než polykarbonát, a navíc disponuje tzv. tvarovou pamětí (po ohybu se vrací do původní podoby). Najdeme ho u kvalitnějších a dražších sportovních brýlí. V poslední době se ovšem prosazuje i u módních brýlí.

Hypermetropie (dalekozrakost)

Oční vada, při které se paprsky světla usměrněné čočkou sbíhají až za sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz.

Pacient  trpící hypermetropií vidí špatně na blízko umístěné předměty, ale dobře vidí na dálku.

Velikost čočky pro korekci oční vady se udává v dioptriích [D], a pro korekci dalekozrakosti mají kladnou hodnotu např. +3,5 D.

Hypermetropie může být způsobena dědičností, úrazem (posunutí čočky), atd.

Kategorie slunečního filtru

Laicky řečeno je to stupeň zabarvení čočky. Celkem existuje 5 stupňů normalizovaných kategorií slunečního filtru od 0 do 4. Číslo vyjadřuje propustnost světla – čím je kategorie filtru vyšší, tím čočka propouští méně světla a je tmavší. Brýle s čočkou v kategorii 0 jsou prakticky čiré a plní funkci ochrannou. Naopak čočka v kategorii 4 je vhodná na dovolenou k moři nebo pro zimní lyžování na ledovci.

 

Kategorie

Propustnost

Bezbarvý nebo velmi světlý filtr

0

80 – 100%

Světlý filtr

1

43 – 80%

Středně tmavý filtr

2

18 – 43%

Tmavý filtr

3

8 – 18%

Velmi tmavý filtr

4

3 – 8%

Koncovka

Jak název napovídá, jedná se zakončení stranic. Koncovkami mohou být anatomicky tvarované plastové konce stranic, anebo gumové „návleky“, které zabraňují sklouznutí. Koncovky mohou být také nastavitelné: Jednoduše je pak lze nastavit a přizpůsobit tvaru hlavy.

Mikro hadřík

Čisticí textilie na čočky, která je k povrchu čočky citlivá a při čištění ji nepoškodí.

Multifokální čočky

Multifokální brýle jsou brýle, přes které lidé vidí na blízko i na dálku. Tyto brýlové čočky s plynule proměnlivou dioptrií bez viditelného přechodu jsou plně přizpůsobeny potřebám všedního dne tak, aby se brýle ráno nasadily a večer sundaly. Díky optickému povrchu dokonale upravenému na základě potřeb vidění a sledování pohybu očí vám v průběhu dne brýlové čočky umožní vidět na všechny vzdálenosti.

Myopie (krátkozrakost)

Oční vada, při které se paprsky světla přicházející k oku, nelámou na sítnici, ale už před sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz.

Pacient trpící myopií vidí špatně na dálku, ale dobře na blízko.

Pokud mhouříte oči, abyste jasně viděli do dálky nebo míjíte své přátele na ulici, aniž byste je poznali, jsou to první příznaky myopie.

Máte-li oční vadu zvanou krátkozrakost, neboli myopie, a potřebujete-li k ostrému vidění rozptylku, pak je hodnota Vaší dioptrie většinou záporná (např: "-1,00" nebo "=2,75").

Normy platné pro sluneční brýle

Sluneční brýle musí splňovat evropské směrnice 89/686/EEC v souladu s normou EN 1836:2005, která odpovídá českým technickým normám dle zákona číslo 22/1997 Sb. v platném znění a nařízení vlády číslo 21/2003 Sb.

Nosník

Část uprostřed rámu, která „sedí“ na nose. Nosníky zásadně ovlivňují pohodlí. Materiál a tvar nosníku musí být zvolen tak, aby brýle z nosu nesklouzávaly. Nosníky mohou být plastové, profilované přímo v brýlích, anebo gumové – vlisované nebo vlepené. Nejlepší jsou však nastavitelné nosníky, které lze jednoduše přizpůsobit tvaru nosu.

Osa cylindru

Ax v zápise znamená směr osy cylindru. Využívá se klasické úhlové stupnice v rozsahu 0° až 180°, pro obě oči orientované podle mezinárodní dohody oftalmologů stejným směrem, to proti směru chodu hodinových ručiček (TABO-schéma).

Otevřený rám

Brýle jsou částečně nebo úplně bez rámu. Většinou se jedná o brýle určené k užití při sportu, aby dobře odvětrávaly. Minimalizace rámu se ovšem uplatňuje i u trendových módních brýlí.

Outdoorové brýle

Základní podmínkou pro outdoorové brýle je dokonalé boční krytí. Škodlivé UV záření, které je ve vyšších nadmořských výškách ještě agresivnější, nesmí ze stran oslňovat. Ochranu zraku by měl zajišťovat sluneční filtr kategorie 4, který je vhodný do velmi oslnivého prostředí, jako jsou hory, sníh, ledovec apod. I pro outdoorové brýle se hodí samozabarvovací čočky.

PD číslo

PD představuje vzdálenost mezi středy zornic (z anglického Pupillary distance) a je měřena v milimetrech. Někdy je uvedena jako jedna hodnota (např. 57 mm), častěji však je uvedena ve formě dvou hodnot takto 27/28, to obzvláště v případech, kdy vzdálenost od středu nosu je odlišná pro každé z očí.

Plastové čočky

Plastové čočky jsou až o polovinu lehčí než čočky minerální (skleněné) a jsou vhodné do jakékoliv vybrané obruby. Při pádu – ať už brýlí nebo uživatele – je vznik nebezpečných odštěpků minimální. Plastová čočka je však náchylnější na poškrábání, proto se doporučuje pokrýt ji tvrdící úpravou.

Polarizace

Základní funkcí polarizace je eliminace nepříjemných odlesků a zvýšení kontrastu vidění. Světlo se šíří ve vlnách, které se pohybují všemi směry. Při odrazu světla od lesklé plochy dochází k polarizaci a světlo se šíří horizontálně a vertikálně. Vertikálně polarizované světlo pomáhá vidět kontrastně, kdežto horizontální polarizační záření vytváří nepříjemné odlesky. Polarizační filtr horizontální vlnění potlačuje.

Polykarbonát

Vysoce odolný materiál, který se používá k výrobě čoček i rámů brýlí. Polykarbonát má velkou flexibilitu a výborné optické vlastnosti. Dojde-li nešťastnou náhodou např. k rozbití čočky, čočka se neroztříští, a proto neohrozí oko.

Presbiopie (vetchozrakost)

Presbyopie vzniká postupnou ztrátou elesticity čočky. Je to přirozený proces vidění, týkající se každého z nás po čtyřicítce, kterému se nikdo nevyhne. Postupně dochází k úbytku schopnosti oka vidět ostře předměty na různé vzdálenosti. Projevuje se únavou a bolestí očí při čtení a práci na blízko.

Pokud už člověk nějakou vadu má, používá pak většinou dvoje brýle. Jedny na dálku druhé na blízko a někdy i brýle na takzvanou střední vzdálenost. ideální formou korekce jsou takzvané multifokální čocky (vše v jednom).

Rybářské a vodácké brýle

Oslnivá lesklá hladina, splývající okolí – problém všech rybářů a vodáků – jednoduše vyřeší polarizační filtr. Brýle s polarizační čočkou eliminují nepříjemné odlesky a zvyšují kontrast vidění. V poslední době jsou k dispozici i čočky se světlým zabarvením. Některé brýle dokážou „plavat“, a tím pádem je neutopíte.

Řidičské brýle

Mnoho z nás tráví za volantem dlouhé hodiny. Řízení za extrémních podmínek může být velice únavné, zvláště pak pro oči. Výběrem správných brýlí lze únavě a podráždění zraku předejít. Na řízení si proto vybírejte brýle s polarizační čočkou. Polarizační čočka eliminuje nepříjemné odlesky slunečních paprsků, které vznikají při kmitajícím vzduchu nad rozpálenou silnicí, při mokrém povrchu vozovky apod. Odlesky silně namáhají zrak a zhoršují vidění. Polarizační čočky navíc zachovávají původní barvy a výrazně zlepšují vaše vidění.

Skleněné čočky

Nevýhodou tohoto materiálu je tíha čoček, téměř nulový UV filtr a příliš nízká míra pasivní bezpečnosti. Roztříštěná skleněná čočka může způsobit i ztrátu zraku. Rozhodně nedoporučujeme skleněné čočky u dětských korekcí a na sport. Vhodným materiálem je sklo do pracovních brýlí pro obráběče kovů nebo svářeče, protože jsou extrémě odolné vůči poškrábání.

Sportovní sluneční brýle

Kromě toho, že chrání zrak před UV zářením, pomáhají zvýšit váš sportovní výkon a požitek z něj. Tyto brýle jsou stavěny pro extrémní podmínky a použití. Musí dobře sedět – nesklouznou při rychlých pohybech, a musí dobře odvětrávat, aby se nemlžily. Pro různé sporty jsou charakteristické různé požadavky na brýle. Například v cyklistice se upřednostňují otevřené rámy s dobrým odvětráním a s možností výměny čoček podle aktuálního počasí. U outdoorových brýlí je zase vyhledávána čočka s kategorií slunečního filtru číslo 4, která je vhodná do velmi oslnivého prostředí, jako jsou hory, sníh, ledovec apod.

Stranice

Stranice jsou spíše známé pod pojmem „nožičky“. Při výběru brýlí je nutné dbát na to, aby stranice měly odpovídající délku, a také dostatečně rozevřený úhel, aby nesvíraly hlavu příliš pevně a netlačily.

UV ZÁŘENÍ

Je součástí slunečního spektra. Jde o elektromagnetické vlny s krátkou vlnovou délkou, které postupně přecházejí až k rentgenovému záření. UV záření se dělí na tři složky: UVA, UVB a UVC.

Nejnebezpečnější je UVB (středněvlnné záření 280 – 315 nm), které v posledních letech více prostupuje atmosférou v důsledku narušení ozonové vrstvy. UVB záření způsobuje popáleniny na pokožce, dráždí zrak a může vést až k trvalému poškození zrakového aparátu.

Uzavřený rám

Sluneční brýle s obrubou, která obepíná čočku po celém jejím obvodu. Uzavřené rámy mají obecně nižší schopnost odvětrávání, které je důležité hlavně u sportu. U módních brýlí není tato vlastnost příliš podstatná.

Přijímáme platby

BENEFIT PLUS

logo benefit plus

BENEFITY a.s.

OPTIKA Praha 6, Bělohorská 58, Praha 6 - Břevnov, mobil: 724 718 738, 775 962 837, 271 752 272, info@optika-praha-6.cz, www.optika-praha-6.cz

najdete nas na facebooku

the best replica watches for sale to create truly professional high-level convoluted functionality pay attention to. each of the https://www.replicapam.ru/ for sale is a master masterpiece. luxury https://www.wherewatches.com/ certainly is the earliest to brew a accomplish watch business.. find the cheap prices on replika órák. find the cheap prices on replica fendi Belts. aaa+ darkweb.to bvlgari replica at our online shop for sale. vancleefarpelsreplica.ru from us are very popular.